Музей


 

Радий вітати всіх Вас на славній Дубовицькій землі.

Відвідайте наш музей, і ви познайоми-тесь з багатими трудовими та бойовими традиціями нашого села, його щирими, привітними і доброзичливими людьми.

Ми чекаємо Вас за такою адресою: село Дубовичі, Кролевецький район, Сумська область, Дубовицька ЗОШ І-ІІІ ступенів.

З повагою до Вас Гурба Віктор Григорович, керівник музею, вчитель історії Дубовицької ЗОШ І-ІІІ ступенів. Освіта вища – закінчив Чернігівський педагогічний інститут у 1978 році, категорія – вища.

 

 

Музей бойової та трудової слави села Дубовичі

Село Дубовичі – центр сільської Ради, розташоване у верхів’ї річки Ретик на півночі Кролевецького району. Засноване у 16 столітті. На території села розташована садиба і парк із ставком нащадків Василя Леонтійовича Кочубея. Село має багаті бойові та трудові традиції.

У нашому селі народилися Герої Радянського Союзу Горбач Максим Іванович, Власенко Іван Опанасович, Лесик Іван Андрійо-вич, а також Герой Соціалістичної Праці Ковальчук Катерина Павлівна.

У роки Великої Вітчизняної Війни 898 жителів села стали на захист рідної Вітчизни. Із них 269 поклали свої голови у боях за велику Перемогу, 631 нагороджено бойовими орденами та медалями. Серед трудівників села – вісім кавалерів ордена Леніна. Наші односельчани за трудові звитяги нагороджені і орденами Трудового Червоного Прапора, і орденами Жовтневої революції, і орденами Трудової Слави, і багатьма іншими урядовими нагородами.

Щоб зберегти пам’ять про наших земляків, їх бойові та трудові звитяги і вирішено було створити музей.

Музей бойової та трудової слави села Дубовичі був створений у 1982 році. Біля джерел створення музею були – директор Дубовиць-кої середньої школи Гурба Віктор Григорович, вчитель початкової військової підготовки Таморко Петро Ілліч. Велику допомогу в оформленні стендових матеріалів надав наш земляк Коваль Анатолій Васильович – генерал, замісник начальника Київського танкового училища, один з ініціаторів та авторів „Книги пам’яті”.

З самого початку свого існування, музей став центром пошукової, виховної та екскурсійної роботи. В даний час у звичайній шкільній кімнаті розміщені багаторічні напрацювання: унікальні фотографії, публікації, особисті і пам’ятні речі – від прадавньої кам’яної сокири до сучасних живописних картин і фото полотен. А в цілому у фондах музею розміщено 1127 експонатів. Регулярно ведеться „ Книга обліку експонатів музею”.

В музеї чотири розділи:

  • “Дореволюційна історія села Дубовичі: основні заняття, промисли та побут.”
  • „Село Дубовичі в роки Великої Вітчизняної Війни”
  • „Трудові звершення Дубовичан”
  • „Культура, спорт, духовне життя села Дубовичі”

 

У першому розділі також розміщено матеріали про власників основного панського маєтку Кочубеїв.

Тут експонуються також експонати більш давнього поход-ження: кам’яні сокири, крем’яні скребачки, трипільська кераміка, Зібрано колекцію найрізноманітніших монет, паперових грошей.

По першому розділу розроблено текст екскурсії з ідентичною назвою „Дореволюційна історія села: основні заняття, промисли та побут.” Екскурсії проводяться для учнів 1-11 класів школи, батьків, жителів та гостей села. Текст екскурсії підготували учні 7-9 класів, вивчаючи на уроках теми по нашому краю XVI – початку XX століття. З числа учнів 7-8 і 9 класів добре підготовлені три групи екскурсоводів.

Крім того, матеріали цього розділу широко використовуються на уроках, особливо на уроках пропедевтичного курсу історії України у 5 класі.

Розділ І Дореволюційна історія села Дубовичі: основні заняття, промисли та побут.

Перший розділ починається матеріалом про час і місце виникнення села Дубовичі, про походження назви села, вулиць, місцевостей у селі та поза селом. Пояснюється тип поселення, еволюція житла від однокамерної хати до багатокамерної.

Центральне місце у першому розділі займає експозиція „ Інтер’єр української поліської хати”.

Тут відтворено основні елементи інтер’єру поліської хати. Це парадний кут (покуть), де розміщено копію ікони Дубовицької Божої Матері. Зібрано легенди про давнє походження цієї ікони. Ікона прикрашена давнім вишитим рушником.

 

Під іконою стіл з приставним ослоном. Виготовлено макет української варистої печі. Біля печі розташовано хатнє начиння: кочерги, хлібна лопата, миски глиняні, гладишки, глечики, горшки, самовар, дерев’яні ложки.

Біля печі також розташований діючий горизонтальний ткацький верстат, підвісна дитяча колиска. Поряд знаряддя ткацтва: гребінки (великі і малі), прядки, снівниця мала та ін. Зібрано також комплект жіночого та чоловічого (як літнього так і зимового) одягу. Він розміщений у шафі дореволюційного виготовлення. Зібрано самі різноманітні знаряддя праці, якими користувалися жителі села Дубовичі ще до революції.


Розділ II Дубовичі в роки Великої Вітчизняної війни

В експозиції розділу „Дубовичі в роки Великої Вітчизняної війни” розміщено перш за все прізвища жителів с.Дубовичі, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни. Тут також „Книга пам’яті”, „Книга скорботи”, „Книга бойової слави Кролевеччини”, книга „Нащадки пам’ять бережуть”.

Особливе місце в експозиції займають матеріали про Героїв Радянського Союзу Горбача Максима Івановича, Власенка Івана Панасовича, Лесика Івана Андрі-йовича. Тут знаходяться портрети Героїв, короткі відомості з біографії, генеральський кітель Лесика Івана Андрійовича, інші матеріали.

В цьому розділі також розміщено експозицію про жителів села Дубовичі – учасників партизанського руху, підпільників. Це фото партизан, підпільників, матеріали про їхній бойовий та життєвий шлях. Тут розміщена картина члена Спілки художни-ків СРСР Т. Осокіної „Партизанський парад в с. Дубовичі. 1942 р.”

Експонується список ветеранів Великої Вітчизняної війни, жителів села Дубовичі і ордени та медалі, якими вони нагороджені. Фронтові фото, подяки командування, листи з фронту, особисті речі ветеранів, матеріали про Гринька Івана Кузьмича, бригадного комісара, члена військової ради 52 армії, який загинув у 1941 році під селом Дубовичі, в урочищі Мальківщина.

По першому розділу розроблено тексти екскурсій учнями 11 класу на уроках „Наш край в роки Великої Вітчизняної війни”. Екскурсії проводяться для учнів 1-10 класів, батьків, жителів села та гостей до дня визволення Сумщини від німецько-фашистських загарбників, до дня партизанської слави, до річниці партизанського параду в селі Дубовичі у 1942 році, до Дня Перемоги.

Зібрано багатий матеріал до книги „Нащадки пам’ять бере-жуть”. У книзі вміщено дані про учасників Великої Вітчизняної війни, які повернулись після війни у рідне село і продовжували трудові традиції односельчан. Ця книга визнана переможцем районного етапу всеукраїнської історико-краєзнавчої акції „Збережемо пам’ять про подвиг”.

 

Розділ III Трудові звершення дубовичан

Вже говорилось, що село Дубовичі має багаті трудові традиції. Тому в третьому розділі велика увага приділена перш за все людям села, їх досягненням на різних ділянках виробництва. Зокрема в експозиції експонуються стендові матеріали про всіх нагороджених орденами і медалями за трудові звитяги. Про всіх орденоносців села зібрано також матеріали про життєвий шлях, виробничі показники.

В експозиції розділу також експонуються матеріали про економічний стан колгоспу ім. К.Маркса з 50-х по 2005 рік. Тут є статистичні дані, схеми, таблиці, діаграми.

Велику увагу відвідувачів музею викликають матеріали про перших мешканців села, голів колгоспу, про голів сільради, про роботу Дубовицького лісництва, споживчого товариства.

В цьому розділі є матеріали і про етносоціальні процеси та рівень життя населення жителів села Дубовичі у 50-х до 2005 року. Весь матеріал викладений у схемах, діаграмах, таблицях. Зокрема це дані про природний приріст населення, кількість укладених шлюбів, смертність, кількість членів колгоспу, міграція випускників місцевої школи.

Експозиція про трудові звершення дубовичан. Всі ці матеріали зібрано, систематизовано учнями 11 класу на уроках історії України з тем „Наш край 50-х – першій половині 80-х років”, Наш край у II половині 80-х – 2005 роках”. Ці матеріали широко використовуються під час проведення екскурсій.

Експозиційний матеріал про трудові звитяги дубовичан систематизований і оформлений у „Книгу трудової слави села Дубовичі”.

 

Розділ IV Культура, спорт, духовне життя села Дубовичі

Село Дубовичі на протязі багатьох десятиліть було центром культури всієї округи. З часів запровадження десятирічної освіти у Дубовичах була відкрита і працює понині середня школа. Середню освіту в Дубовицькій десятирічці здобували жителі навколишніх сіл Кролевецького та Глухівського районів: Тулиголово, Бистрика, Білогривого, Землянки та ін.

Тому в даному розділі зібрано багатий матеріал з історії Дубовицької середньої школи. Це унікальні фото, класні журнали, грамоти випускників, зошити, щоденники, наочні посібники. Весь цей експозиційний матеріал в даний час поповнюється, систематизується і до 50- річчя Дубовицької середньої школи, яка була збудована в 1957 році, оформлено в „Історію Дубовицької середньої школи”.

На протязі багатьох років (починаючи з 1929) при будинку культури функціонував знаменитий дубовицький хор. У музеї зібрано унікальні фото та інші експозиційні матеріали самих різних років про цей хор.

Експозиція про культуру, спорт і духовне життя жителів села Дубовичі.

Ще в далекому 1948 році в Дубовичах була створена фут-больна команда. Вона є однією з найстаріших команд Кролевецького та Глухівського районів. Тому і цій сторінці історії села присвячена експозиція кубків, почесних грамот, медалей, фотографій різних років. Весь цей матеріал оформлений у „Історію футбольної команди села Дубовичі”.

В цьому розділі також експонуються роботи відомого московського фотохудожника, учасника міжнародних і всеросійських фотовиставок Ковтуна Анатолія „Я життя пишу через лінзу”(Краєвиди села Дубовичі) Ковтун Анатолій має дубовицькі корені. Його батьки родом із Дубович.

 

До 20-ти річчя виведення радянських військ з Афганістану в музеї оформлена експозиція «Моя ти біль – Афганістан». Тут експонуються зібрані учнями школи матеріали про воїнів-афганців – жителів села Дубовичі.

 

 

Дубовицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

41321 с. Дубовичі, Кролевецького району, Сумської області,

Телефон: (8-05453) 7-65-17

 

 

Дубовицька ЗОШ І-ІІІ ступенів Кролевецького району,

Сумської області

Дубовицька ЗОШ І-ІІІ ступенів Кролевецького району,

Сумської області